האפודים האנטישמים  

"מקרון – זונה של יהודים" – נכתב על שלט בגשר המחבר בין פריז למרסיי. צעד נוסף של פעילי מחאת "האפודים הצהובים" להעלות את רמת המחאה בצרפת.

לאחר שחוללו סערה אדירה ואלימה במדינתם בשבועות האחרונים – מתפרסמים כעת סרטונים אנטישמיים שטוענים ש"האויב האמיתי הם היהודים". הסיבה, כפי שהופץ באחד המסרים שצברו תאוצה ברשת, היא ש"היהודים העשירים הם שהעלו את מקרון לשלטון, בכדי שיהיה הבובה שלהם, והם אלו שמושכים בחוטים. הם שגרמו לו לבטל את המיסים לנכסים של העשירים, וכל המצב הכלכלי באשמתם".

איך קרה שמתוך מחאה נגד המיסים הגבוהים והשחיקה ברמת החיים בצרפת הפכו היהודים לכתובת מרכזית לביטויי נאצה ואנטישמיות מצד המפגינים? נכון, גם בלי קשר למהומות, צרפת היא המוקד הקיצוני ביותר של אנטישמיות באירופה, ולפי נתוני האיחוד האירופי כ-95% מיהודי צרפת מודאגים מאוד מהאנטישמיות בארצם. אך מה גורם למפגינים רבים, לפעילים חברתיים ולמפורסמים צרפתים להפוך את יהודי צרפת לשק החבטות שלהם?

על התשובה הזאת, בגרסה כזו או אחרת, כבר כתבו חז"ל: "אין פורענות באה לעולם, אלא בשביל ישראל" (מסכת יבמות), וכמו שכתוב בתיקוני הזוהר: "היהודים הם הגורמים עוני וחרב ושוד והרג והשמדות בעולם כולו".

במילים פשוטות: כל הרע שמתרחש באנושות הוא בגלל היהודים. השאלה היא מה מידת הסבל שחש אדם או אומה שלמה. אם הכאב נסבל אז מוצאים דרכים לפתרון הבעיה או דרכים לספוג אותה. אך אם הסבל גובר, המונים יוצאים לרחובות להפגין. כשהסבל עובר כל גבול, אז צומחת לה בשקט הרגשת שנאה יוקדת. תחילה בלי קשר ליהודים, אך ככל שהיא מתגברת היא הופכת חדה, ממוקדת, רעילה – כנגד היהודים. היהודים, בעיני אומות העולם, נתפסים כמשחיתים הגדולים בעולם, תאווי הבצע, הגזלנים, הרמאים – ורק אם נשמיד אותם, חושבים הגויים, נזכה לחיי שקט ושלווה.

לא משנה אם יש יהודים בקרבם, אם יהודי צרפת ירכינו ראש ויסגרו את בתי הכנסת בימים הקרובים, או אם יארזו את המזוודות וימהרו לעלות לישראל. גם לא משנה אם המפגינים הצרפתים יקבלו ממקרון את כל ההון שבעולם, כולל נופש בריביירה הצרפתית, השנאה תישאר לעד עמוק בליבם. אולי לזמן-מה ננמיך את להבות השנאה, אך היא תחזיק כך עד להתלקחות הבאה. עובדה, לעשירי צרפת לא חסרים שטרות בארנק, ורבים מהם שונאי יהודים מובהקים.

"בעל הסולם" מבהיר היטב את התופעה: "עובדה היא שישראל שנואים מכל האומות: אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם, אם מטעם קוסמופוליטי וכו'. כי השנאה קודמת לכל הטעמים, אלא שכל אחד פותר שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו" ("כתבי הדור האחרון").

השנאה הזאת היא ביטוי לכוח טבע חזק, ואותו עלינו להבין. לפי חכמת הקבלה, במציאות כולה פועלים שני כוחות מנוגדים: כוח חיובי וכוח שלילי, כוח נתינה וכוח קבלה, כוח חיבור וכוח פירוד. בבני האדם הכוחות האלו מתראים כאגואיזם ואלטרואיזם.

הכוח השלילי גדל בנו באופן תדיר, וכשנותנים לו לפרוץ ללא כל מעצורים, הוא פועל באהבה עצמית מופרזת, מפריד בין בני האדם ומעורר שנאה לאחר. הכוח היחיד שיכול לרסן את הטבע האגואיסטי ולהשתמש בו נכון מבלי לבטלו, הוא הכוח החיובי – כוח שמסוגל לרומם אותנו מעל כל הפילוגים והניגודים בינינו, לכדי מערכת אחת משומנת הפועלת בהרמוניה. היכן מתגלה אותו כוח חיובי מאחד? בקרב היהודים.

"האומה הישראלית", כותב "בעל הסולם" במאמר "הערבות", "נעשתה כמין מעבר, שעל ידו יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו… עד שיתפתחו ויוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת הזולת". המין האנושי כולו מתקיים ברשת קשרים הדדית, כמערכת שכל חלקיה תלויים זה בזה. אם היהודים יתקשרו ביניהם בקשר לבבי-פנימי, הם ישמשו כ"צינור" שדרכו יזרימו לעולם כוח חיובי ומאחד שיתפשט ברשת כולה. בשתי מילים: "אור לגויים".

אולם כשבאי עולם אינם מרגישים את הכוח המאחד, הם שוקעים בכוח המפלג והמסכסך. את הכוח השלילי שנוצר ביניהם, הם מפנים באופן מודע–לא-מודע כלפי היהודים. מכיוון שהיהודים רדומים, אטומים, שקועים בעצמם, אז אומות העולם – ובמקרה שלנו האומה הצרפתית – מרגישים מבפנים שהיהודים אשמים בכל הרע, והם זועקים ש"האויב האמיתי הם היהודים".

ולמה העם הצרפתי? כי הם מפותחים יותר. כלומר, הכוח השלילי פועל בהם ביתר-שאת והוא שמניע אותם לצאת לכיכרות העיר בדרישה לשינוי – בהשתוקקות סמויה למילוי שינבע מהיהודים. מחאת "האפודים הצהובים" היא פסיק מתוך גל מחאות שעלול לשטוף את עמי אירופה ואת יתר ארצות תבל. מיום ליום אנו עדים לכוח השלילי שמתעצם וגורם לבני האדם להיות אגואיסטיים ותובעניים יותר באשר לעתידם. אם נאפשר לכוח השלילי בצרפתים לגבור, נשמע חדשות לבקרים על מקרי טרור קיצוניים, כמו שקרה אמש בשטרסבורג – בירת הפרלמנט האירופי.

לכן, כמו שהמהפכה הצרפתית ב-1789 הייתה תקופת טלטלה וחילופי שלטון בהיסטוריה של צרפת, כך היום, על הצרפתים לחולל מהפכה חברתית חדשה של אחדות ואהבה. להפנות את כל האנרגיות והזעם שלהם כדי לחייב את יהודי צרפת להתאחד. בגנים היהודיים טמון הכוח החיובי, ובידם השיטה לחיבור – חכמת הקבלה. לכן, מאמץ קטן מצד כל יהודי העולם להתחבר, יגרום לכוח החיובי להתפשט בעולם, להרגיע את כל הרוחות ברחובות, ואף לשאת רוח חיובית של שלום ואחווה. את המסר הזה כדאי שהצרפתים יפיצו.

Share This