הטבח בפיטסבורג: זו העת לחיבוק יהודי

דגל ארה"ב הורד לחצי התורן למשך שלושה ימים. גם עלינו, היהודים בכל רחבי העולם, להרכין ראש יחד עם אחד-עשר הקורבנות בטבח המזעזע בבית הכנסת בפיטסבורג. להתייחד עם הכאב של עשרות בני המשפחה והחברים ההמומים, להצטער עם הפצועים בגופם ובנפשם.

זו העת ללכד שורות; להצטופף יחד שלא ייוותר מרווח פנוי, ולהתחבק חזק-חזק. זו העת לחוסן יהודי מול פשעי השנאה – הן במעגל הקהילה היהודית בארה"ב והן במעגל היהודים בישראל וברחבי העולם. בחיבוק היהודי יש כוח המסוגל להכיל בקרבו כל אחד, ומנגד יש בו כוח לשמש לנו חומה בצורה כנגד כל אויב.

החיבוק הזה שמר עלינו לאורך כל ההיסטוריה – כנגד המצרים, הרומאים והיוונים; כנגד האינקוויזיציות, מסעי הצלב, עלילות הדם, הפרעות והפוגרומים; כנגד הנאצים וכל עוכרי ישראל לדורותיהם.

החיבוק הזה הוא סמל העם היהודי – עם שמסוגל להתחבר ולכסות על כל פשעים באהבה, ולא רק בשעת צרה. עם שנוסד על בסיס אוסף של אנשים שונים בדעותיהם, שהתחנכו על ברכיו של אברהם אבינו, ולמדו לחיות כמשפחה אחת באוהל אחד.

בזכות החיבוק החזק הזה יצאנו ממצרים, ונעשינו לעם של ממש למרגלות הר סיני. שמרנו על החיבוק כנגד כל פירוד והיינו כאיש אחד בלב אחד. וכאשר שרתה בינינו אהבת האחים, נצטווינו להעביר את כוח החיבור אל כל העמים, להיות "אור לגויים".

"תכלית ישראל היא לאחד את העולם למשפחה אחת", אמר הרב קוק ותמצת את גדולי המקובלים למשימה אחת ברורה. בסופו של דבר, כל חברי האנושות מחובקים. איזון, שוויון, שלמות – החיבור הוא המבנה היסודי שהטבע שואף לו. ומכיוון שגם אנחנו, בני האדם, חלק אינטגרלי מהמעגל של הטבע, עלינו לפעול במעגליות, בשוויון, בחיבוק ובהתחשבות הדדית.

"עץ חיים – אור לשמחה" הוא שמו של בית הכנסת שנקלע לפיגוע האנטישמי ההמוני. החכמה שלנו תתבטא רק אם נמשיך את החיבוק ולא נרפה. אם נמשיך לכרוך זרוע על אחינו באשר הם, בישראל או בתפוצות, ונקרב אותם אל ליבנו מתוך חיבה ואהבה גדולה. אז כוח החיבור יתעצם, אור גדול יאיר לאומות העולם, והחום בינינו ינטרל כל פשע שנאה. וכמו שהחכם באדם כתב על תורת החיבור: "עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר".

Share This