שנה לעצרת הימין הקיצוני בשרלוטסוויל: היהודים עדיין במוקד השנאה

בסך הכול מאות בודדות של ניאו-נאצים צעדו מול הבית הלבן אל מול אלפי המפגינים שהתייצבו מהצד השני של המתרס, לציון שנה להפגנות האלימות בשרלוטסוויל, וירג'יניה, שבה נדרסה למוות מפגינת שמאל על ידי מפגין התומך בעליונות הגזע הלבן' אבל הצלקת עדיין פתוחה וכואבת.
"יהודים לא יחליפו אותנו!" – הקריאה שצווחו בזעם מאות ניאו-נאציים בעצרת הקטלנית בשרלוטסוויל בשנה שעברה עדיין מהדהדת בתודעה האמריקנית. קולה של האנטישמיות לא נדם.

המאבק איננו בין ימין לשמאל, בין לבנים לשחורים, וגם לא בין ליברלים לרפובליקנים. בלב המאבק הגזעני נמצאים, מי אם לא, היהודים. השנאה עומדת ותלויה באוויר וכבר אי אפשר להתכחש לה. אולי קומץ ניאו-נאצים הצטרפו ברגליהם למחאה, אך בליבם של אלפי אמריקנים מחלחלת השנאה. מנתוני הליגה נגד השמצה עולה כי בשנים 2017 ו-2018 התרחשו יותר מ-3,000 מקרי אנטישמיות, גזענות או קיצוניות.

שנאת היהודים אינה צריכה תירוצים, גם אם הם מוצדקים. הרב יהודה אשלג – "בעל הסולם" כתב: "עובדה היא שישראל שנואים מכל האומות, אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם, אם מטעם קוסמופוליטי וכו'. כי השנאה קודמת לכל הטעמים, אלא שכל אחד פותר שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו" ("כתבי הדור האחרון").

השנאה ליהודים טמונה בתת-ההכרה של אומות העולם. כדי להבינה לעומק, יש לבחון את מצב היהודים מנקודת מבט רחבה יותר ביחס להתפתחות האנושות. על פי חכמת הקבלה, החל מאמצע שנות החמישים של המאה העשרים, האנושות סיימה את שלבי ההתפתחות המהותיים שלה. הטבע האגואיסטי מיצה את ההתפתחות האינדיווידואלית שלו. האדם הפרטי התעצב והגיע לשיא ההתפתחות האישית שלו. מכאן והלאה ערכים נעלים ומושגים כמו: הנאה, מימוש עצמי והגשמה יושגו רק באמצעות התקשרות נכונה עם הזולת.

התהליך החדש הזה של התפתחות הקשרים הנכונים בין בני האדם הוא הכרחי, בלתי נמנע וקצוב בזמן. למעשה הוא כבר מתגשם במציאות בעשרות השנים האחרונות. מדינות הלאום שקמו, המדע שהגיע למבוי סתום, המשבר הכלכלי, הגלובליזציה ועוד – כל אלה מצביעים בבירור על כך שכולנו קשורים יחד בעבותות, תלויים זה בזה ברשת קשר הרמונית. הסימנים הללו רק מאותתים לנו כאנושות, שמתקרבת השעה להניע את הרכבת שדוהרת, אל פסי התקשרות חדשים.

כשם שתינוק נולד כפרא-אדם קטן, גדל לומד להתקשר נכון עם הזולת ומתפתח כבן-אדם, כך גם קצב ההתפתחות של העולם. על בני האדם, מכל רקע מין, גזע, דת ולאום להתקשר יפה וטוב ביניהם. הראשונים שמוטלת עליהם חובת ההתקשרות הם היהודים. להם ניתנה שיטת החיבור עתיקת היומין – חכמת הקבלה. היא מלמדת כיצד להתעלות מעל האגואיזם – הכוח השלילי והטבעי שמפריד בינינו.

בעזרת השיטה הייחודית שמפורטת כמדע של ממש בספרי הקבלה, משרטטת הקבלה את שלבי החיבור, ואת הדרכים העומדות בפנינו כדי לעורר את הכוח החיובי שקיים בשפע בטבע. לא מדובר על הרים וגבעות, אלא על הטבע העליון, על הכוח האלטרואיסטי, ההרמוני שממלא הכול, על החוק הכולל של המציאות שמנהל את האנושות כולה.

לכן, מרגע שהיהודים ייצרו דגם של חברה מקושרת הפועלת בהדדיות, הם יעלו על אותו תדר של חיבור ואהבה. הם יגיעו להידמות לכוח החיובי, הכוח העליון, יעוררו ויחייבו אותו לפעול במציאות. תחילה הכוח יקשר את היהודים כאחד, אבל דרכם הוא יתפשט באחת ליתר העמים, כמו שכתוב: "אור לגויים". כך, אותם יחסים מקולקלים בין בני האדם, חיבורים טבעיים שנוצרים מחוסר שיטת חיבור מכוונת, כמו הנאציזם והפשיזם שמתעוררים ברחבי ארה"ב ואירופה, יגיעו בהדרגה לאיזון ולהומאוסטזיס אנושי.

Share This